google-site-verification=b0rZGWwoecbmumPZv2nqKmH9oMRE2kpA01zGSbzckps
top of page

Farklı Cilt Tipleri Ve ÖzellikleriGenellikle Cilt tiplerinin beş ana gruba ayrılmasına karşın her insanın cilt tipi yaşamı boyunca değişiklikler gösterebilir. Hayatınızı geçirdiğiniz yerin iklimi, hormonlara bağlı değişkenlikler, bazı sonradan oluşan hastalıklar ve ilerleyen yıllarda ciltte değişiklikler oluşmasına neden olur. Cilt tipleri genellikle standart (normal), kuru, yağlı, karma ve olgun cilt olmak üzere beş ana grupta incelenir; ayrıca bireyler hassas cilt olarak bilinen yapıya da sahip olabilir ki buda ne demektir; cilt bakımı ürünlerinin dikkat edilerek ve büyük bir özenle seçilmesi gerektiğini gösterir.


Çok kuru cilt yapısında insan cildin salgıladığı yağ miktarına yetersizdir, kuru cilt gergindir fakat çok çabuk kırışmaya yatkındır, bazı derilerde pullanmalar görülebilir. Cildi çok kuru olan insanlar cilt temizliği için kremli veya sütlü ürünleri tercih etmeleri ile birlikte düzenli olarak nemlendirici bakım ürünleri kullnmaları gerekir. Yağlı olan cilt yapısı insanı rahatsız edecek derecede parlak görünebilir, sivilce ve siyah nokta sorunları bu cilt yapısında sık görülür. Günlük temizlik yapmak yağlı ciltlerin bakımında esastır, ayrıca fazla yağ içermeyen nemlendiriciler ve arada bir fazla yağlı bölgeler için kil maskesi uygulanması tavsiye edilir. Standart cilt yapısı cilt tipleri arasında en az sorun çıkarandır ; böyle bir cilt şeffaf bir görünüme sahiptir, nem-yağ durumu dengeli ve gözenekler de kapalıdır. Çok fazla bakım gerektirmez, hafif ve düzenli bir bakımla çok uzun süre güzelliğini korur. Karma cilt tipinde genellikle alın, burun ve çene kısımları çok yağlıdır (T bölgesi); yanaklar ve göz çevresi ise kuru veya standart ciltlerin özelliklerini gösterir. Cildin T bölgesinin dışında kalan kısımlarına nemlendirici uygulanabilir, yağlı bölgelere ise haftada 1-2 kere kil bazlı bir maskeyle bakım yapılması önerilir.

Olgun ciltler terimi, adı üstünde; geçen yılların etkisiyle cildin ritminin yavaşlamaya başlamasıyla ortaya çıkan durumu ifade eder. Cilde esneklik, canlılık ve kuvvet veren yapılar artık bozulmaya başlamıştır; deride incelmeler başlar ve cilt lekeleri baş gösterir. Bu olumsuzluklar giderek hızlanır. Bu sonucun geciktirilmesi için özellikle 35 yaşından itibaren cilt bakımına ekstra özenmek gerekir.


#Gaziantep #Cilt #Bakımı

Featured Posts

Recent Posts

Archive

Search By Tags

Follow Us

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page