top of page

Lazer epilasyonun zararları nelerdir? İstenmeyen tüylerden en hızlı şekilde kurtularak ışıl ışıl bir


Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin köklerini zayıflatmak için cildin alt tabakalarına farklı dalga boylarında lazer ışık gönderilmesidir. Tüylerin kökleri işlevini bir seferde kaybetmez. Bu sebeple işlemin tekrarlanması gerekir. İşlemin kaç kez tekrar edeceği tüylerinizin yapısına göre ve uyugun aralıklarla belirlenir.

Son yıllarda istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık kullanılan yöntemle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de şudur: "Lazer epilasyonun zararları nelerdir?" Yıllara yayılacak biçimde ve her ay yaptırmıyorsanız, araştırmalar 4-5 seans lazer epilasyonun sağlığa bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak cildinizin durumu, işlemin nasıl uygulandığı ve sonrasında cildinize yaptığınız bakım önemli.

Öncelikle cildinizde sivilce, uçuk veya egzama gibi bir deri hastalığı olmamalı. Ayrıca güneş ışınlarına alerjiniz varsa, güneşte ya da solaryumda cildiniz yanıp tahriş olduysa kesinlikle lazer epilasyon yaptırmamalısınız. Bu tip durumlarda lazer epilasyonun zararları şunlardır : Cildinizde kronik kaşıntı ve yanma meydana gelir, şişmeler olur ve buna bağlı olarak sivilceler oluşur, yaralar açılır, yara izleriniz kalıcı hale gelir.

Her uygulamadan sonra işlem gören bölgenin 3 hafta kadar güneş görmemesine dikkat etmelisiniz. Ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarına karşı cildinizi koruyan kremler, yağlar kullanabilirsiniz. Ancak bu krem ve yağların kurtulmaya çalıştığınız tüylerin köklerini besleyebileceğini unutmayın. Bu durumda lazer epilasyonun zararları, tüylerinizin yeniden çıkması ve bu işlem için ayrdığınız paranın boşuna gitmesidir.

Lazer epilasyon gaziantep

Epilasyonda dikkat edilmesi gereken noktalar

Lazer epilasyon konunun uzmanları tarafından yapıldığında son derece güvenli ve etkili bir yöntem. Paranızı ve vaktinizi boşa harcamamak için epilasyon yaptırmadan önce Bioritm Güzellik Merkezi’nin şu uyarılarına bir göz atmanızda fayda var.

 • Epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ve uygulama süresince tüyleri kökünden almaya yönelik ağda veya epilatör gibi işlemler uygulanmamalı.

 • Tedavi öncesi tüy rengini açıcı ürünler kullanılmamalı.

 • Tekrarlayan deri enfeksiyonu olan hastalarda uygulama öncesi tedavi yapılmalı. Düzenli ilaç kullanan kişilerde yan etkiler mutlaka sorgulanmalı.

 • Uygulama bölgesi temiz olmalı. Vücutta veya yüzdeki tüm kozmetik ürünleri ve makyaj temizlenmiş olmalı.

 • Epilasyon öncesinde test atışı yapılmalı. 24 ile 48 saat arasında vücudun reaksiyonu gözlemlenmeli ve kişinin epilasyon yaptırıp yaptıramayacağı buna göre belirlenmeli.

 • Lazer epilasyon uygulaması sonrası hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon 1-2 gün içinde geçmezse bir uzmana danışılmalı.

 • Özellikle radyofrekanslı diod lazer veya radyofrekanslı IPL cihazlarıyla yapılan epilasyon seansları sırasında aynı gün olmamak şartıyla hassasiyet oluşmadıysa ertesi gün, hassasiyet varsa 1 hafta sonra güneşlenilebilir. Lazer epilasyon seansları boyunca güneşlenirken yüksek koruma faktörlü iyi bir ürün kullanılması tavsiye edilir.

Lazer epilasyonun faydaları nelerdir?

Now Güzellik Merkezi’nden uzm. Estetisyen Mehtap ÖNER lazer epilasyonun yararları konusunda bilgilerini paylaşıyor.

 • Lazer epilasyon yaptıran kişilerin çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlanıyor.

 • Bacak ve sırt gibi vücudunuzun geniş alanlarında uygulama olanağı sağlıyor.

 • Az ağrılı yapılan bir yöntem ve lazer epilasyon uygulanan kişilerin çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.

 • Tekrar çıkma olsa bile oluşacak tüyler açık renkli ve zayıf olur.

 • Hızlı uygulanan bir yöntem; 4-5 saatte vücudunuzdaki bütün tüyler temizlenebilir. Kanserojen olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmaz. Ayrıca batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemi.

Alexandrite lazer: Açık renk cilt ve siyah tüylerde çok etkili bir lazer türü. Genellikle toplumuzdaki birçok kişi çoğunluğu açık renk tenli ve siyah kıl yapısına sahip. Alexandrite lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar az. Cihaz cildinizle temas etmediği için hijyenik bir sorun yaşamazsınız.

Nd-yag lazer: Her cilt rengine uygulanabilen bir lazer türü. Ayrıca açık renk, ince tüylerde de etkili. En koyu cilt tipine, hatta bronz tene bile uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yok. Nd-yag, kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Derinize lazer enerjisi gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcut. Bu lazer türünde de ciltle temas olmadığı için hijyen sorunu yaşamazsınız.

Işık bazlı sistemler (IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon gibi): Bunlar gerçek lazer epilasyon değil, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleri. Bu yöntemler derideki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip değil. Sadece bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve geçici etki gösterirler. Uygulama sırasında cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir. Vücut kıllarından kalıcı olarak bu yöntemler ile kurtulamayabilirsiniz.

Ghost Hayalet lazer : Optimal doz parçalar halinde verilir ve yanık oluşmaz işlem yaptırıp hemen denize girebilir güneşe yatabilirsiniz bu özellik Ghost Hayalet lazer Dışında hiçbir cihazda yoktur ayrıca alınan sonuçlar mükemmeldir uygulamalar 4 ile 9 seansa bölünerek yapılır daha kalıcı bir sonuç isteyenler seansları tamamlamalıdır ancak hiçbir zaman %100 bir sonuç vermez en iyi sonuç %90’dır.

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page