DÖVME SILME

.

Dövme Sildirmenin Zararları

 

Özellikle dövme silme de kullanılan q switch lazer ve picosure lazelerlerin cilt üzerindeki etkileri nelerdir bu konularda biraz araştırma yapmak için internette bir hayli ter döktüm. Lazerle dövme sildirenler genellikle iz kalmasından vb. şikayetçi. Ama daha büyük bir kısmın şikayet ettiği şey daha çok, silikleşen bir noktadan sonra lazerin etki etmediği yönündeydi.


Özellikle dövme silme işlemlerinde , cildin katmanlar halinde soyulmasını sağlayarak, dövmenin işleğidi derinliğe kadar işleyerek, derinin soyulması ve bu yolla dövmeden kurtulunmasıda mümkündür. Ancak lazerlerin mantığı boyaya ışın göndermektir. Yani derinizle boyayı ayırdederek ışını sadece boyaya gönderdiği için belli bir silinme haddinden sonra lazer etkisiz hale gelebiliyor. Aşağıda bir alıntı yapıyorum.


 

Özellikle kalıcı dövmelerin, dövme boyasının türü, işlediği deri derinliği ve cilt yapısının özellikleri düşünüldüğünde deriden silinmesi işlemi değişen zaman dilimlerinde gerçekleşsede , düzenli aralıklarla yapılan peeling uygulamalarıyla dövmeden kurtulmak artık eskisinden daha kolay.

 

Her ne kadar klinik uygulamalar olan Lazer, Dermabrazyon ve dermarol gibi yöntemlerin dışında silme işlemlerinin yapılamadığı söyleniyor olsada, Özellikle TCA-Kimyasal asit gibi peeling ürünleri ile dövmelerden kurtulmak bu işelmlerden daha kolay ve zahmetsiz diyebiliriz.

 

Dövme Nasıl Silinir

 

İnsanlar zamanında acele ederek ya da doğru düşünmeden, kötü ruh hallerindeyken yaptırdıkları dövmelerden pişman olabilmektedirler. Bu tip durumlarda dövmelerden, kötü yapılmış ya da istenilmeyen dövmeden kurtulmak için birkaç tip yöntem vardır.

 

Dövme Silmek


Bu yazıda size dövme silme hakkında bilgiler vereceğim. Kalıcı dövme de denilen cilt altına işlenen boyların silinme yöntemlerini anlatacağım yazımın hepinize faydalı olmasını umuyorum. 

 

Dövme Silmek Mümkün Mü


Dövmenini boyutuna, yapımında kullanlan boyanın rengi ve yoğunluğuna, dövmenin deri tabakasının ne kadar derinliğine işlediğine, kişinin cilt tipine bağlı olarak çeşitli farklılıklar gösterse de dövmenin tamamen silinmesi mümkün. Anca yukarıda saydığımız değişkenler dövmenin silinme zamanını ve zahmetini belirlerler.

Dövme yapımında kullanılan boyalar, bitkiki köklerinden elde edilen, alkol ve suyla seyreltilerek üretilmektedir. Dövmenin kalıcı olmasını sağlayan en önemli neden bitki köklerinden elde edilen boyaların pigment yoğunlunun fazla olmasıdır. Bu yoğunluk sentetik boyaların tersine, pigment yapısında sadece bitki köklerinden elde edilen boya maddesinin olmasına bağlıdır. Yani Sentetik boyalar gibi bir çok bileşiğin bir arada durmasını sağlayacak koruyucu ve tutucu maddeyle değil kendi yoğunluğuna bağlı tek bir boya özüne sahip olmasıdır.


 

Dövme Silme Yöntemleri

Her ne kadar dövmelerin kalıcı olmasını sağlayan durum, pigmentasyonu güçlü boyaların kullanılması olarak görünsede, aynı zamanda uygulanan dövmenin cildin ne kadar derinine işlediğide dövmenin kalıcılık durumunu yakından ilgilendiren başka bir nedendir. 

Bu nedenlere bağlı olarak dövme silmek zor gibi görünsede bir kaç seansa bağlı olarak gerçeleştirilen uygulama yöntemleriyle silinmelerini sağlamak mümkündür. Bu noktada kullanılan dövme sildirme yöntemleri, lazer ile dövmenin yakılarak yok edilmesi, dermabrazyon yöntemi ile deri tabakasının aşındırılarak silinmesi, cerrahi müdahale ile cilde bir deri nakli ve kimyasal peeling asitleri gibi değişik uygulama yöntemleri kullanılmaktadır.


 

Dövme Silmede Kimyasal Peeling Uygulamaları


Kimyasal peeling uygulamarı dışında kalan yöntemler, genellikle yüksek fiyatları nedeniyle insanları korkutmakta. Zaten ben blogumu sizin evde dövmenizi ekonomik olarak silmenize yardımcı olmak için yazıyorum. Zaten herksin babası fabrikatör değil, benim ki de değildi bu yüzden kendi başımımzın çaresine bakmayı küçük yaşta öğrendik. 

İlerleyen yazılarda lazerle ve diğer yöntemlerle dövme sildirmeyi anlatacağım zaten, daha iyi karşılaştırma yapabilmeniz için, ancak bu yazıda konunmuz, kişinin kendi başına uygulayabileceği basitlikte ve ekonomik olarak daha tasarruflu bir yöntem olarak giderek yaygınlaşan, TCA Kimyasal Peeling uygulamalarını aktarmak. Çünkü dövme silme kremi gibi garip şeyler dolanıyor nette, doğru dürüst bilgiler verelim insanlara. Özellikle son yıllarda Avrupa ve ABD'de önemli bir cilt bakım peelingi olarak uygulanan tca peeling uygulamaları, dermatolojik bir çok sorunun giderilmesinde de etkin rol oymaktadırlar. Zaten ben de özellikle youtube videolarında konuyu öğrendim.


 

Dövme Silmede TCA


TCA bir asit türüdür. Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakması ve yanmaya bağlı kuruyan ölü derinin soyulmasını sağlayan bir asit solisyonu olarak kullanılır. Trikloroasetik asit peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, siğil, tırnak mantarı, nasır, hpv, sivilce izleri, cilt kırışıklıklarını gidermekte kullanılıyor.

Yalnız bilinmesi gereken bir şey daha var ciltte iyileşme sürecinde olan yaralara, kanamalı akne ve sivilce durumlarında ve alerjik ciltlere bu asit uygulanmamalıdır.

Dövmeden kurtulmak adına bu tür durumların göz ardı edilmesi ciddi sıkıntılara neden olacağından bu tür durumlarda kullanımı sakıncalıdır. Zaten amacımız bilgi vermek kaş yapalım derken göz çıkarmayın.


 

TCA Nasıl Uygulanır


Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk iş cilt tipine uygun oranı seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli durum, dövmenin çabuk silinmesi için yüksek oranlarda tca uygulayıp ciltte uzun süre bekletmek gibi bir hataya düşülmemesi. Dövmenizi çok çabuk silebilirsiniz. Hatta 2 ayda bile silinme olur ancak cildinizde yara yaparsınız. Yoksa kazıyın bölgeyi veya dağlayın, ama amacımız mümkün olan en az hasar ve acıyla dövme silmek. Bu yüzden sabırla düşük oranda asiti ciltte bekleterek dövmenin sillinmesini sağlayacağız.

Dövme silme işlemini, yüz bölgesi, boyun ve göğüsler gibi cildin hassas olduğu yerlerde uygulanacaksa, TCA oranı mümkün mertebe düşük dereceli olmalıdır. Bu anlamda yüzün, cildin en hassas bölgesi olduğu unutulmamalı ve oran ortalama %25 ile %30 arasında bir asit kullanılmalı.Diğer bölgelerde %40 ile %50 gibi oranlarda tca kullanılmalıdır.

Tca uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve kurulayın,sonrasında bir kulak çubuğu ile tca yı dövmenin üzerine hızlı hareketlerle sürün. Sürme işlemini bitirdiğinizde bir defa daha sürün, toplamda hızlı biçimde sürme işlemi bittiğinde iki üç defa cildinize asiti uygulayın. toplamda 1,5 dakika bekleyin, maksimum 2 dakika sonra cildinizi bol suyla yıkayın. Daha uzun bekletmek daha derin soyulma yapar bu iyidir ama hem iyileşmesi geç olur hem de cildinizde hasar bırakma riski yükselir. Cildinizi yıkayacağınız suyu klorsuz kireçsiz olması önemli, damacana ya da kaynak suyu kullanın. Bu suyu buzdolabında bekleterek soğutursanız tca'nın oluşturduğu yangıyı alırsınız.

Dövme silmek için uygulamayı, ayda bir kere yapmalısınız. Cildiniz çok çabuk iyileşiyorsa ve dövme cildin kalın olduğu sırt, bacak, kol gibi yerlerdeyse 21 günde bir yapmanızda bir sakınca yok


 

TCA Sonrası Bakım


TCA uygulamasının ardındancildinizi yıkadıktan sonra cildinizi çok nazik ve hafifçe havlu yardımıyla kurulayın ve daha önceden hazırlayacağınız tarifini vereceğim kremi uygulayın. Bu krem cildinizi koruyacak ve çabuk iyileşmesini ve soyulmasını sağlayacak. Eczaneden alacağınız bepanthol ve madecassol kremin içerisine 10 ml e vitamini, 10 gr çinko oksit ilave ederek iyice karıştırın. Merhemi uzun süre kullanacağınız için buzdolabında muhafaza edin.

Hazırladığınız merhemi ortalama 8 satte bir olmak üzere yani sabah ikindi ve gece olmak üzere günde 3 sefer uygulama yapılan alanın üzerine sürün. yaklaşık 4-5 gün içerisinde uygulama yapılacak alan kabuuk bağlayıp atacaktır, bu noktada kabukları kendiniz soymayın, bu oldukça büyük bir hatadır. Bırakın kendi kendine soyulsunlar. Asit uygulanan bölgeleri güneşten koruyun, bu korunmada güneş kremleri kullanabilirsiniz ancak siz gene de kapalı kıyafetler giyin, yani güneş göstermeyin. Ha bir de unutmadan çamaşır suyu, tuz ruhu gibi maddelerle temas etmeyin buharına dahi maruz kalmayın. duş falan mümkün mertebe bir hafta kadar almayın, alacaksanız da bölgeye sabun şampuan değdirmeyin. sadece suyla yıkanın işte.

Peki bütün bunları ayda bir uygulayarak dövmenizi ne kadar zamanda silebilirsiniz. İşte yukarıda anlattığımız gibi dömenin derinliği, boyanın kalitesine göre değişmekle birlikte dövmenizi muhtemelen 8 ile 10 ay arasında silmeniz mümkün. 

Edit (17.08.2015) : TCA'yı nereden alabilirim diye mail atan arkadaşlar oldu, doakimya.com sitesinde 50 liraya satılıyor.

Yazmızın sonuna gelirken, dövme silme yöntemleri hakkında bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi ve videoların seyredilmesi ile yazdığım bu yazının hepinize faydalı olduğunu umuyorum. Yazımı beğendiyseniz daha fazla insana ulaşması için lütfen sosyal medyada paylaşın. Ayrıca sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar kısmını kullanarak sorularınızı sorun. Yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder TCA uygulaması süresince dikkat edilmesi gereken hususlarda özenli ve itinalı olmanız gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkındaki diğer kaynaklardan ibarettir. Sitede, ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla güzellik ve estetik amaçlı açılmış merkezlerde yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR.

Bu sitede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüm kişilere uygunluğu hekim kontrolü gerektirir. Sitemizde yer alan doktor uygulamaları sadece poliklinik ve tıp merkezlerinde yapılmaktadır.

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.